Sunday 9th October 1994

Lhasa Apso Club of Scotland

LACOS Show Results

Judge

Mr J Peat (Kareth)

Class 1 Veteran Dog or Bitch

1st Deelayne Enchantee at Tradom (Parsons)

2nd Lingstoc Lhotse Fleur at Rolu (Marshall)

3rd Moonlit Mischief from Lynruce (Watson)

Class 2 Minor Puppy Dog

1st Truern Press Release (Sumner)

2nd Kutani Prince of Thieves (Norris)

3rd Gregval Action Replay (Henderson)

4th Ardroil Mr Ed (MacKenzie)

Class 3 Puppy Dog

1st Lynruce Cicero (Watson)

2nd Kingpin Twist’n’Shout (Downing)

3rd Tudgaze Tartan Terror (Blackett)

4th Ardroil Paddington Bear (MacKenzie)

Class 4 Junior Dog

1st Emlin Vaishravana-tu at Twobytu (MacAndie)

2nd Tudgaze Tartan Queen

3rd Serpico’s Hot Pepper (Jones)

4th Emlin Vaya-tu at Twobytu (MacAndie)

Class 5 Novice Dog

1st Emlin Vaishravana – tu at Twobytu

2nd Emlin Vaya-tu at Twobytu

Class 6 Post Graduate Dog

1st Serpico’s San Carlos (Jones)

Class 7 Limit Dog

1st Cossy’s Dee Jay (Kemp)

2nd Ardroil’s Teddy Bears Picnic (MacKenzie)

Class 8 Open Dog

1st Lynruce Beau Jangles at Kerlin (Anderson)

2nd Truern Focal Point (Sumner)

3rd Cossy’s Charlie Chan at Serpico (Henderson)

4th Sibirskie Bom-po-wong (MacLaughlan)

Best Dog: Lynruce Beau Jangles at Kerlin

Class 9 Minor Puppy Bitch

1st Belazieth’s Gardian Angel at Spica (Farquhar)

2nd Nedlik Traschie Born Free at Zaylon (Kemp)

Class 10 Puppy Bitch

1st Lynruce Limited Edition (Watson)

2nd Belazieth Gardian Angel at Spica

3rd Serpico’s Jolson Swings Again (Henderson)

4th Tudgaze Salmon Queen (Blackett)

Class 11 Junior Bitch

1st Ragoosa Lady Penelope (Watt)

2nd Verndale Debutante (Norman)

3rd Little Miss Kitty (McColm)

4th Tudgaze Salmon Queen

Class 12 Novice Bitch

1st Cossy’s Moonlight Serenade (Shanks)

2nd Rolu Vesper (Marshall)

Class 13 Post Graduate Bitch

1st Kerlin Kisu Kali (Norris)

2nd Donna’s Dream Delight at Bridgegard (Gardner)

Class 14 Limit Bitch

1st Kerlin Bucks Fizz (Anderson)

2nd Belazieth Petite Fleur at Spica (Farquhar)  

3rd Lynruce Serendipity (Watson)

Class 15 Open Bitch

1st Truern Hot Gossip (Sumner)

2nd Sentesi’s Cat Balou at Serpico (Henderson)

3rd Lingstok Lhotse Fleur at Rolu 

Best Bitch: Lynruce Limited Edition

Best in Show: Lynruce Beau Jangles at Kerlin

Best Opposite Sex: Lynruce Limited Edition

Best in Puppy Show: Lynruce Limited Edition

Best in Veteran in Show: Deelayne Enchantee at Tradom

Class 16 Duncan MacLaughlan Memorial Open Stakes

1st Sibirskie Bom Po-Wong

2nd Deelayne Enchantee at Tradom

3rd Little Miss Kitty

4th Lynruce Serendipity

Class 17 Best Dog or Bitch in Pet Trim

1st Lynruce Alexander (Pollock)

2nd Syrrian of Hadan Aram (Downing)

3rd Merinka Amramina at Bridgegard (Gardner)

Menu