Crufts – Championship Dog Show 2022

Lhasa Apso Club of Scotland

Club & General Championship Show Results

Results Courtesy of Fosse Data

Judge: Anne Pickburn

Best of Breed
Ch Bellellen Double Ducie JW (Mrs S Saunders)
Dog Challenge Certificate Ch Bellellen Double Ducie JW (Mrs S Saunders)
Reserve Dog Challenge Certificate Deelayne Vouvray (Ms G Holland)
Bitch Challenge Certificate Ch Kutani Showoff (Mrs V A & Mrs W A Clutterbuck & Cain)
Reserve Bitch Challenge Certificate Bobellam’s Bubbling over (Miss A J & Mr D M White & Carter)
Best Puppy Corrolls Lorique at Khinjan (Mrs S J Hattrell)
Best Veteran Ch Timazinti Liberty (Mrs J & Ms S Scarll & Sykes)
 Veteran Dog
1st Place Ch Littondale Replay Kutani (Mr D J, Mrs J & Mrs W Lock & Cain)
2nd Place Deelayne El Conquistador (Ms G & Mrs M V Holland & Lewis)
3rd Place Spyanki Oh Happy Day JW ShCM ShCEx VW (Dr K A & Mr C Logan)
Reserve (4th Place) Anniseed Fire Storm (Mrs D A Allenby)
Minor Puppy Dog
1st Place Phareal Heartbreaker Into Burnsett (Mr C & Mrs L Chesterfield)
Puppy Dog
1st Place Autumnspell Now You See Me (Mrs A G O’doherty)
2nd Place Corrolls Easy Rider (Ms J Hazelhurst)
3rd Place Gallerio I’ll Take You Dancing for Denzka (Ms K & Mr D Hall-Yates & Considine)
Reserve (4th Place) Lhasenna Og-Nang Nam at Cheolview (Mrs G H Ritchie)
Very Highly Commended (5th Place) Crazy World of Thwaitlake (Mr, Mrs & Miss Akester & Wiltshire)
Junior Dog
1st Place Petwalk He’s A Cracker (Mr P J Walker)
2nd Place Forochel Carrador (Messrs D & T Dungate & Minton)
3rd Place Kentwone Derek Jewel by Skylax (Mrs M Adam-Slomkowski)
Reserve (4th Place) Raushanara Blue Sky over Saksfifth (Mrs A J & Mr D A Hayes)
Very Highly Commended (5th Place) Sifrasons Take It Easy (Mrs K Birkett)
Yearling Dog
1st Place Taemarus Digby at Jalus (Mrs A.e Luscott)
2nd Place Absosengkye Re Light My Fire (I C & P S Ogden)
3rd Place Chanceinn’s Psychotic (Mr A D Horne)
Reserve (4th Place) Montrabella Prince (Dr S Downes)
Very Highly Commended (5th Place) Kentwone Derek Jewel by Skylax (Mrs M Adam-Slomkowski)
Post Graduate Dog
1st Place Deelayne Vouvray (Ms G Holland)
2nd Place Kutani Daredevil (Mr L J & Mrs V A Connett & Clutterbuck)
3rd Place Dardanelles Prime Suspect for Telshotbriar (Mrs T Lightfoot)
Reserve (4th Place) Nadarley Quartz Hugo (Mrs E Forsyth)
Very Highly Commended (5th Place) Bobellam Good As Gold (Miss A L Stannard)
Limit Dog
1st Place Timazinti’s Peppermint at Frenchlands JW ShCM ShCEx (Mr E J, Mrs E J & Miss L Schuckardt)
2nd Place Taemarus Neverending Story JW (Miss M L Hemsley)
3rd Place Petwalk Kit-N-Caboodle (Mr J A & Mrs A M Reynolds)
Reserve (4th Place) Kalizmar Karismatik at Phareal (Mrs J, Mr P & Mr L Falcus, Falcus & Studholme)
Very Highly Commended (5th Place) Bentarsna Mr Bennet (Miss F. & Fr. J. Fahey & Shire)
Open Dog
1st Place Ch Bellellen Double Ducie JW (Mrs S Saunders)
2nd Place Ch Snow-Lion’s Modus Vivendi with Jalus (Imp Dnk) (Mrs A.e Luscott)
3rd Place Ch Timazinti Britskii at Kenida (Mrs I Watts)
Reserve (4th Place) Deelayne Jaywalker (Mrs M V Lewis)
Very Highly Commended (5th Place) Ch Sandauri Showstopper for Kutani (Imp Russ) (Mrs W Cain)
Veteran Bitch
1st Place Ch Timazinti Liberty (Mrs J & Ms S Scarll & Sykes)
2nd Place Taemarus Moet (Miss M L Hemsley)
3rd Place Samorrey Little Moonbeam (Mrs R Green)
Puppy Bitch
1st Place Corrolls Lorique at Khinjan (Mrs S J Hattrell)
2nd Place Gallerio Shake It Off (Mrs A E Blake)
3rd Place Khinjan Waltzing Matilda (Mrs T & Mr A Wiehe)
Reserve (4th Place) Khinjan Sophistication (Miss T Murray)
Very Highly Commended (5th Place) Spyanki European Kisses (Dr K A & Mr C Logan)
Junior Bitch
1st Place Forochel Anielka (Messrs D & T Dungate & Minton)
2nd Place Ellandans One Love with Charjilliam (Mrs S Crook)
3rd Place Cheolview Bella Bella (Mrs G H Ritchie)
Reserve (4th Place) Santa Barbara Dell’alberico Jew 2021 (Mr S Paolantoni)
Very Highly Commended (5th Place) Lhasenna Og-Nang Mani (Mrs J Seal)
Yearling Bitch
1st Place Chanceinn’s Doolally Tap (Mr A D Horne)
Class 2009. Post Graduate Bitch
Entries: 10 Absentees: 1
1st Place Kutani Enigma (Mrs D K Chambers)
2nd Place Askja Poetic Justice (Mr R & Mrs L Church)
3rd Place Khinjan Gabriella at Littondale (Mr D J & Mrs J Lock)
Reserve (4th Place) Elmichapel Walk in My Shoes at Frenchlands JW (Mr E J, Mrs E J & Miss L Schuckardt)
Very Highly Commended (5th Place) Askja Rainfall (Mr R & Mrs L Church)
Limit Bitch
1st Place Bobellam’s Bubbling over (Miss A J & Mr D M White & Carter)
2nd Place Montrabella Limit Addition for Bellellen (Mrs S Saunders)
3rd Place Vallena Jhoni (Mrs H M & Mr A & Mrs S Bell & Ellis)
Reserve (4th Place) Longsdales Pop My Cork with Timazinti (Mrs J & Ms S Scarll & Sykes)
Very Highly Commended (5th Place) Askja Diamonz’ N Doozies (Miss R & Mr R & Mrs L Revillas Rodriguez & Church)
Open Bitch
1st Place Ch Kutani Showoff (Mrs V A & Mrs W A Clutterbuck & Cain)
2nd Place Ch Shenedene Miss World JW (Miss M Hall)
3rd Place Ch Khinjan Bellisima JW (Mrs S J Hattrell)
Reserve (4th Place) Elleonia What About Me (Ms J & Mrs J Hazelhurst & Seward)
Very Highly Commended (5th Place) Ch Sinyul Let There Be Love (Mrs P Torrance)
Good Citizen Dog Scheme Bitch
1st Place Askja Tero’s Tart (Mr R & Mrs L Church)
Menu