Saturday 22nd August 1998

Lhasa Apso Club of Scotland

LACOS Show Results

Judge

Mrs M Jennings (Cossy)

Class 1 Veteran Dog or Bitch

1st Ch Truern Focal Point (Sumner)

Class 2 Minor Puppy Dog

1st Showa Venetian (Surtees)

Class 3 Puppy Dog

1st Ragoosa Toodle Pip (Hamilton)

2ndSaxonsprings Aquavitae at Corella (Armstrong)

Class 4 Junior Dog

1st Belazieths Travelling Man (Jones)

2nd Chtaura Hit The Perfect Beat (Waterhouse)

Class 5 Special Yearling Dog

1st Chtaura Hit The Perfect Beat

2nd Arthur Pride of Motherwell (Stevenson)

Class 6 Novice Dog

1st Arthur Pride of Motherwell

2nd Botolphs Ambassador (Hamilton)

3rd Belazieth Mr Rolo at Chanceinn

Class 7 Post Graduate Dog

1st Lynruce Playboy (Watson)

2nd Polielin Puddle Jumper (Robinson)

3rd Emlin Vaya Tu (Hamilton)

4th Arthur Pride of Motherwell

Class 8 Limit Dog

1st Amgadema Applause (McNally)

2nd Polielin Puddle Jumper

3rd Serpico’s Hot Pepper (Jones)

Class 9 Open Dog

1st Truern Press Release (Sumner)

2nd Mashika Khyam (Holloway)

3rd Serpico’s San Carlos (Jones)

4th Emlin Vaishravana-tu at Twobytu (MacAndie)

Best Dog: Amgadema Applause

Res Best Dog: Truern Press Release

Class 10 Minor Puppy Bitch

1st Saxonsprings Bonnybee at Sibirskie (MacLaughlan)

2nd Onesbeck’s Sweet Dreams (McAndie)

3rd Sibirskie Chussekuam (MacLaughlan)

4th Chtaura Truly Madly Deeply (Waterhouse)

Class 11 Puppy Bitch

1st Truern Serenissima (Sumner)

2nd Truern Pina Colada (Holt)

3rd Saxonsprings Bonnybee at Sibirskie

4th Sibirskie Chussekuam

Class 12 Junior Bitch

1st Gilderdale Penny Lane (Hamilton)

2nd Chtaura Sweet Surrender (Waterhouse)

3rd Chtaura Fascinating Rythm for Lynruce (Watson)

4th Sibirskie Golden Spirit (MacLaughlan)

Class 13 Special Yearling Bitch

1st Gilderdale Penny Lane

2nd Chtaura Sweet Surrender

3rd Truern Serenissima

4th Sursumcorda Crack o’ Dawn (Surtees)

Class 14 Novice Bitch

1st Ain’t Misbehaving at Lynruce (Watson)

2nd Gilderdale Penny Lane

3rd Truern Serenissima

4th Absosengkye Tanith (Ogden)

Class 15 Post Graduate Bitch

1st Kelbonny Tantaliza at Kilbrogan (Allan)

2nd Corroll’s Mercedes at Patarch (Barthorpe)

3rd Absosengkye Tanith

4th Meterandria Devi (Stevenson)

Class 16 Limit Bitch

1st Mashika Kikuli (Holloway)

2nd Milverns Gypsy Dancer (Clayton)

3rd Kerlin Frivolous Affair (Anderson)

Class 17 Open Bitch

1st Chtaura Follow That Dream (Waterhouse)

2nd Mashika Ka-trin (Holloway)

Best Bitch: Chtaura Follow That Dream 

Res. Best Bitch: Mashika Kakuli

Best in Show: Amgadema Applause

Res Best in Show: Chtaura Follow That Dream

Best Opposite Sex: Chtaura Follow That Dream 

Best in Puppy Show: Ragoosa Toodle Pip

Best in Veteran in Show: Ch Truern Focal Point

Class 18 Duncan MacLaughlan Memorial Open Stakes

1st Milverns Gypsy Dancer

2nd Kelbonny Tantaliza at Kilbrogan

3rd Arthur Pride of Motherwell

4th Meterandria Devi

Class 19 Best Dog or Bitch in Pet Trim

Absent

Menu