Saturday 23rd August 2014 – Championship Show

Lhasa Apso Club of Scotland

LACOS Show Results

Judge

Mrs Glynis Sumner (Truern)

Class 1 Minor Puppy Dog

1st Marbledale Perfection (Roberts)

2nd Close To Perfection As It Should Be (Holland)

3rd Magrit The Master Carpenter (Taylor & Greenwood)

Class 2 Puppy Dog

1st Marbledale Perfection

2nd kutani Rainfall over Linconor (Offen)

3rd Shardlow Party Tricks at Wolferlow (Scott)

4th Kaytay Trads Secret Legacy (Surtees)

5th Belazieth Hello Smart Alex for Zaylon (Kemp)

Class 3 Junior Dog

1st Linnasus Apollo (Duncan)

Class 4 Yearling Dog

1st Auric Stunning Prince (Purvis & Fenton)

Class 5 Novice Dog

1st Marbledale Perfection  

2nd Kutani Rainfall over Linconor

3rd Auric Stunning Prince

4th Tango In Paris Azurowa Amhara (Caswell)

5th Magrit The Master Carpenter

Class 6 Graduate Dog

1st Cheolview Freddy at Kilbrogan (Allan)

Class 7 Post Graduate Dog

1st Rossgilde Georgie at Kaytay (Surtees)

2nd Cheolview Freddy at Kilbrogan

3rd Anjesics Albany of Khazedel (Hart)

4th Chironstar Bridge Over Shazencan shCM (Duncan)

Class 8 Limit Dog

1st Shigatse Alex (Walker)

2nd Nemmi Impetuous Belazieth (Kemp)

Class 9 Open Dog

1st Doubletrouble at Terendak (Dickinson, Taylor & Ventura Moore)

2nd Ch Timazinti Danio (Scarll & Sykes)

3rd Luekiki Diemos to Spyanki Jw shCM (McCosh & Logan)

4th Deelayne Mister Magnum at Remrah (Harmer)

5th Timazinti Motelo with Mitchella shCM (Hughes)

Class 10 Veteran Dog

1st Ch Vaderlands Feel The Force (Holland)

Dog CC: Ch Vaderlands Feel The Force

Res Dog CC: Doubletrouble at Terendak

Best Puppy Dog: Marbledale Perfection

Class 11 Minor Puppy Bitch

1st Timazinti Iced Rose (Scarll & Sykes)

2nd Cheolview Diddly Squat (Blake)

3rd Marbledale La Creme (Roberts)

4th Chanceinn Kiss This at Toynbee (Thomson)

5th Magrit Joy To The World (Taylor & Greenwood)

Class 12 Puppy Bitch

1st Anjesics Dreams Come True (Roach)

2nd Timazinti’s Dream Girl (Scarll & Sykes)

3rd Kaytay Chloe (Surtees)

4th Marbledale La Creme

5th Shardlow Party Sybil at Wolferlow (Scott)

Class 13 Junior Bitch

1st Zaylon Princess Zephira (Kemp)

2nd Lhasenna Dkon-Pa-Chi (Seal)

3rd Bridgegard Gold Dust to Moyard (Cunningham)

4th Magic Of The Night (Purvis & Fenton)

Class 14 Yearling Bitch

1st Chanceinn Maybe Crazy for Lhabox (Whyte) 

2nd Brown Eyes Of Sound (Bird)

 

Class 15 Novice Bitch

1st Anjesics Dreams Come True

2nd Timazinti’s Dream Girl

3rd Zaylon Princess Zephira

4th Marbledale La Creme

5th Chanceinn Kiss This at Toynbee

Class 16 Graduate Bitch

1st Vaderlands Feel The Fashion (Holland)

2nd Shardlow Party Precious (Paradise)

3rd Chanceinn’s Fruit’n’Nutcase at Farrenmills (Caswell)

Class 17 Post Graduate Bitch

1st Cheolview Chantilly Lace (Blake)

2nd Chtaura This Love with Shigatse (Walker)

3rd Chtaura Cross My Heart for Mitchella (Hughes)

4th Spyanki Exquisite Kisses shCM (McCosh & Logan)

5th Rangimaria Lil Town Flirt (Ferrier)

Class 18 Limit Bitch

1st Wrenwrox Mum’s The Word for Shardlow (Paradise)

2nd Deelayne Dot Dot Dash (Booth)

3rd Anjesics Dream Maker Jw shCM (Roach)

4th Spyanki Exquisite Kisses 

5th Lhasenna Dkon-pa-chi

Class 19 Open Bitch

1st Deelayne Moonlight And Roses (Lewis for Plumbstead &Norris)

2nd Ch Timazinti Liberty (Scarll & Sykes)

3rd Tilantoe Emily at Marnbri (Nutley & Agnew)

4th Jalus Lou Ella at Vaderlands (Holland)

5th Cheolview Faithful (Blake)

Class 20 Veteran Bitch

1st Ch Cheolview I’m Special for Lynruce (Watson)

2nd Rossgilde Thyme To Dream at Kaytay (Surtees)

3rd Kenworth Eskimo Kiss for Spyanki (McCosh & Logan)

4th Mitchella Elova Entrance (Hughes)

Bitch CC: Deelayne Moonlight And Roses

Res Bitch CC: Wrenwrox Mum’s The Word for Shardlow

Best Puppy Bitch: Anjesics Dreams Come True

Best in Show: Deelayne Moonlight & Roses

Res Best in Show: Ch Vaderlands Feel The Force

Best Opposite Sex: Ch Vaderlands Feel The Force

Best Puppy in Show: Anjesics Dreams Come True

Best Veteran: Ch Vaderlands Feel The Force

Menu