Saturday 24th August 2002 – Championship Show

Lhasa Apso Club of Scotland

LACOS Show Results

Judge

Mrs T Wiehe (Lisimo)

Class 1 Veteran Dog

1st Serpico’s San Carlos (Jones)

Class 2 Minor Puppy Dog

1st Chethang Cory for Zanamop (Watts – Catley)

2nd Kadaz My Lord Spencer at Zaylon (Kemp)

3rd Terendak Rich Tea (Dickinson, Taylor & Ventura)

4th Angadema Asteroid (McNally)

Class 3 Puppy Dog

1st Aniseed Just A Star (Allenby)

2nd Deelayne Ficky Stinger (Lewis)

3rd Lynruce Maverick (Watson)

4th Saxonsprings Buddy with Dimara (Phillips)

5th The Highlander of Jamlin (Walls)

Class 4 Junior Dog

1st Showa Zither at Sibirskie (MacLaughlan)

2nd Rishlyn Executive Decision (Lawson)

3rd Zanamop Oliver Twist at Zaylon (Kemp)

 

Class 5 Maiden Dog

1st Aniseed Just A Star 

2nd Saxonsprings Buddy with Dimara

3rd Rishlyn Executive Decision 

4th Truern Lukes The Part at Cheolview (Blake)

Class 6 Novice Dog

1st Saxonsprings Buddy with Dimara

2nd Rishlyn Executive Decision 

Class 7 Graduate Dog

1st Simba’s Pride of Arthur (Stevenson)

2nd Khalila The Outlaw among Rishlyn (Lawson)

Class 8 Post Graduate Dog

1st Chethang Web Spinner Jw (Bax & CHalmers)

2nd Simba’s Pride of Arthur

Class 9 Limit Dog

1st Chtaura Dream Machine (Waterhouse)

2nd Larool Lexican (Wright)

3rd  Terendak Team Revival Jw (Dickinson, Taylor & Ventura)

4th Ragoosa Toodle Pip Jw (Hamilton)

5th Hazegays The Clansman with Jondot (Jones)

Class 10 Open Dog

1st Ragoosa Dunnin Dusted (House)

2nd Ch Hazegaye Red Alert JW (Gay)

3rd Chethang Granville to Shanclair (Shand – Robinson)

4th Ch Angadema Applause (McNally)

Dog CC: Ragoosa Dunnin Dusted

Res Dog CC: Ch Hazegaye Red Alert Jw

Best Puppy Dog: Aniseed Just a Star

Class 11 Veteran Bitch

1st Ch Aarhus The Edge (Thorlby)

2nd Ragoosa Silver Linings (Casling & Scaddon)

Class 12 Minor Puppy Bitch

1st Lynruce Kinda Special (Watson)

2nd Swaybee Don’t Say A Word to Rishlyn (Lawson)

3rd Chethang Cindy Lou (Bax & Chalmers)

Class 13 Puppy Bitch

1st Hazegaye Fascination at Ladakhpass (Howe)

2nd Deelayne Viva La Diva (Lewis)

3rd Dimara Storyteller (Phillips)

4th Aniseed October Queen (Allenby)

Class 14 Junior Bitch

1st Patarch Prim And Proper at Corrolls (Hazelhurst)

2nd Zentarr Madonna (Anderson)

3rd Zentarr Zeeta at Shigatse (Walker)

4th Cossys Alice (Jennings)

5th Lhabox Madison’s Mandolin (Whyte)

Class 15 Maiden Bitch

1st Dimara Storyteller

2nd Anniseed October Queen 

Class 16 Novice Bitch

1st Dimara Storyteller

Class 17 Graduate Bitch

No Entries

Class 18 Post Graduate Bitch

1st Timazinti Bon-amie for Larool (Wright)

2nd Chethang Beckie Lou Jw (Bax & Chalmers)

3rd Angadema Abracadabra (McNally)

4th Lhabox Lady Athena (Whyte)

5th Cheolview Ragdollyanna (Blake)

Class 19 Limit Bitch

1st Deelayne Ever Decent (Holland)

2nd Chethang Billie Jo (Purse)

3rd Zentarr Mayfair (Thorlby)

4th Cheolview Prime Possession (Blake)

Class 20 Open Bitch

1st Chtaura A Perfect Ten (Waterhouse)

2nd Vaderlands Fame And Fortune (Holland & Lewis)

3rd Hazegaye Shades Of Saffron Jw (Gay)

4th Ch Pengara Chinzano of Sealaw (Corish)

5th Kiss Kiss Kutani (Cain)

Bitch CC: Chtaura A Perfect Ten

Res Bitch CC: Deelayne Ever Decent

Best Puppy Bitch: Hazegaye Fascination at Ladakhpass

Best in Show: Chtaura A Perfect Ten

Res Best in Show: Ragoosa Dunnin Dusted

Best Opposite Sex: Ragoosa Dunnin Dusted

Best in Puppy Show: Hazegaye Fascination at Ladakhpass

Menu