Saturday 24th August 2019

Lhasa Apso Club of Scotland

LACOS Show Results

Judge

Mr Stephen Lloyd (Owenavera)

Class 1 Minor Puppy Dog

1st Pawwarzstarz Lil Mr Orbit (McCoy)

2nd Burnsett Black Jack at Toynbee (Chesterfield & Thomson)

Class 2 Puppy Dog

1st Remrah High Flyer at Culverapso (Culverhouse & Roberts)

2nd Spyanki Heaven Knows (Logan)

Class 3 Junior Dog

1st Toynbee’s Knick Knack (Thomson)

2nd Sifrason Iron Bru with Moyard (Cunningham)

3rd Elleonia Made For Me among Absosengkye (Ogden)

Class 4 Special Yearling Dog

1st Kelankins By Design at Billkenstar (Taylor)

Class 5 Novice Dog

1st Kelankins By Design at Billkenstar

Class 6 Post Graduate Dog

1st Chtaura Sweet Talkin Guy (Waterhouse)

2nd Zaylon Luke Skywalker (Kemp)

Class 7  Limit Dog

1st Shingsa Sultan Of Swing via Chtaura (Waterhouse)

2nd Sifrason Octavious avec Zaylon (Kemp)

Class 8 Open Dog

1st Ch Dimara To Be Shure of Aintshe (Maxwell & Chalmers)

2nd Chanceinn’s Sir Gino avec Sifrason Jw shCM (Taylor & Johnson)

3rd Ch Timazinti Britskii at Kenida

Class 9 Veteran Dog

1st Luekiki Diemos to Spyanki Jw shCM (Logan)

Best Dog: Ch Dimara To Be Shure of Aintshe

Res Best Dog: Chanceinn’s Sir Gino avec Sifrason Jw shCM 

Best Puppy Dog: Remrah High Flyer at Culverapso

Class 10 Minor Puppy Bitch

1st  Longsdales Pop My Cork with Timazinti (Scarll & Sykes)

2nd Toynbee’s Mix It Up (Thomson)

3rd Klanhallion Out Of The Ashes (McGeachie)

Class 11 Puppy Bitch

1st Lhasenna Marpo Gser (Seal)

2nd Muirfauld Amazing Lace (Hinshelwood)

3rd Cheolview Beatrice (Ritchie)

Class 12 Junior Bitch

1st Aintshe Ona (Maxwell & Chalmers)

2nd Elleonia What About Me (Hazlehurst)

3rd Longsdales Baby Your Crazy (Francis & Pearce)

4th Longsdales Are You Phareal (Falcus)

Class 13 Yearling Bitch

1st Sinyul Eleanore (Torrance)

Class 14 Novice Bitch

1st Muirfauld Amazing Lace 

Class 15 Post Graduate Bitch

1st Cheolview Rosealea (Ritchie)

2nd Chtaura Deadringer for Luv (Waterhouse)

3rd Sifrason Kona at Burnsett (Chesterfield)

4th Wonder Woman Astarte Gold with Muirfauld (Hinshelwood)

Class 16 Limit Bitch

1st Toynbee Miss Clementine Jw shCM (Thomson)

2nd Elleonia Meant To Be with Corroll (Hazlehurst)

3rd Toynbee Gossip Girl at Burnsett (Chesterfield)

Class 17 Open Bitch

1st Ch Sinyul Let There Be Love (Torrance)

2nd Timazintis Kienke (Scarll & Sykes)

3rd Amdo’s One And Only for Farrenmills (Caswell)

Class 18 Veteran Bitch

1st Ch Timazinti Liberty (Scarll & Sykes)

2nd Jackantoes Joy among Tibwood (Abercrombie)

Best Bitch: Ch Sinyul Let There Be Love

Res Best Bitch: Aintshe Ona

Best Puppy Bitch: Longsdales Pop My Cork with Timazinti 

Best in Show: Ch Dimara To Be Shure of Aintshe

Res Best in Show: Ch Sinyul Let There Be Love

Best Opposite Sex: Ch Sinyul Let There Be Love 

Best in Puppy Show: Remrah High Flyer for Culverapso

Best Veteran in Show: Ch Timazinti Liberty

Class 19 Duncan MacLaughlan Memorial Stakes.

1st Cheolview Rosealea

2nd Jackantoes Joy among Tibwood

3rd Spyanki Heaven Knows

4th Klanhallion Out Of The Ashes

Class 20 Dog or Bitch in Pet Trim

Absent

Menu