Saturday 26th August 2006 – Championship Show

Lhasa Apso Club of Scotland

LACOS Show Results

Judge

Mrs P Wright (Larool)

Class 1 Veteran Dog

1st Ch Truern Pole Position (Sumner)

Class 2 Minor Puppy Dog

1st Shardlow Pilot Of The Future (Paradise)

2nd Kaytay Razzel Dazzel (Brown)

Class 3 Puppy Dog

1st Rossgilde Top Secret (Scholes)

2nd Zanamop Eye Of The Tiger at Marrclova (Brown & Stuart)

3rd Chtaura The X Factor (Waterhouse)

4th Dimara Sergeant Pepper (Phillips)

5th Noone Come Close (Wolschke)

Class 4 Junior Dog

1st Gilderdale Global Genius (Hamilton)

Class 5 Maiden Dog

1st Rossgilde Top Secret

2nd Shardlow Pilot Of The Future 

3rd Kaytay Razzel Dazzel

Class 6 Novice Dog

1st Rossgilde Top Secret

2nd Shardlow Pilot Of The Future

3rd Sunaami Indiano (MacFarlane)

Class 7 Graduate Dog

1st Gilderdale Rumour Has It (Hamilton)

2nd Truerm Match Point (Sumner)

Class 8 Post Graduate Dog

1st Ballito’s Ambrose with Angadema (McNally)

2nd Lynruce Prime Suspect Jw SHcm (Watson)

3rd Hazgayes Alfie Moon with Jondot (Jones)

 

Class 9 Limit Dog

1st Chtaura Shadow Dancer (Waterhouse)

Class 10 Open Dog

1st Ch Kutani Rogue Trader (Cain)

2nd Rossgilde Thumpers Web Jw SHcm (Scholes)

3rd Aust. Ch Amesen Come Fly With Me to Ballito (Pointon)

4th Ch Now and Forever Deelayne (Lewis)

5th Hazgaye The Clansman with Jondot (Jones)

Dog CC: Ch Kutani Rogur Trader

Res Dog CC: Ch Truern Pole Position

Best Puppy Dog: Rossgilde Top Secret

Class 11 Veteran Bitch

1st Absosengkye Tanith (Ogden)

Class 12 Minor Puppy Bitch

1st Patarch Naughty But Nice at Corrolls (Hazlehurst)

2nd Shardlow Flower Power for Lyngem (Moffat)

3rd Chanceinn’s Fantasy (Horne)

4th Absosengkye One And Only You (Ogden)

5th Kaytay Miss Dior (Surtees)

Class 13 Puppy Bitch

1st Chtaura Sealed With A Kiss (Waterhouse)

2nd Truern Sister Act (Sumner)

3rd Truern Raggedy Annie at Cheolview (Blake)

4th Shardlow Wiggley Giggley (Paradise)

5th Dimara Miss Izzabella of Shenedene (Hall)

Class 14 Junior Bitch

1st Hazgaye Solitaire (Gay)

2nd khalila Isabella (Reece)

3rd Rossgilde Such A Dream (Scholes)

4th Rossgilde Thyme To Dream at Kaytay (Surtees)

5th  Chtaura Boom Bang a Bang (Waterhouse)

Class 15 Maiden Bitch

1st Truerm sister Act

2nd Truern Raggedy Annie at Cheolview

3rd Shardlow Wiggley Giggley

4th Rincen Precious (Kostin)

5th Shardlow Flower Power for Lyngem

Class 16 Novice Bitch

1st Hazgaye Solitaire

2nd Rossgilde Such A Dream

3rd Truern Sister Act

4th Shardlow Wiggley Giggley

5th Shardlow Flower Power for Lyngem

Class 17 Graduate Bitch

1st Vaderlands Electra-Fy (Holland)

2nd Giogan Miss Molly (Ferrier)

Class 18 Post Graduate Bitch

1st Aarhus The Achiever (Dewar-Thorlby)

2nd Chtaura She Will Be Loved (Waterhouse)

3rd Angadema Ask For Me (McNally)

4th Nedlik Zanadoo with Emlin (Gamblin)

5th Giogan Miss Molly

Class 19 Limit Bitch

1st Cheolview I’m Special for Lynruce (Watson)

2nd Rossgilde Silver Gilt at Chethang Jw SHcm (Chalmers)

3rd Shardlow Party Popper Jw SHcm (Paradise)

4th Dimara Pic a Chick (Phillips)

5th Deelayne As You Like It Hopeinn SHcm (Horne)

Class 20 Open Bitch

1st Ch Deelayne Indulgence (Lewis)

2nd Chethang Emily Jane SHcm (Chalmers)

3rd Ch Rossgilde Tamegans Dream Jw SHcm (Scholes)

4th Patarch Prim & Proper at Corrolls (Hazlehurst)

5th Ch Deelane Ever Decent (Holland)

Bitch CC: Cheolview I’m Special for Lynruce

Res Bitch CC: Rossgilde Silver Gilt at Chethang

Best Puppy Bitch: Patarch Naughty But Nice at Corrolls

Best in Show: Cheolview I’m Special at Lynruce SHcm

Res Best in Show: Ch Kutani Rogue Trader

Best Opposite Sex: Ch Kutani Rogue Trader

Best in Puppy Show: Patarch Naughty But Nice at Corrolls

Menu