Saturday 28th August 2004 – Championship Show

Lhasa Apso Club of Scotland

LACOS Show Results

Judge

Mr Stephen Campbell (Rimar) – USA

Class 1 Veteran Dog

1st Ch Jardene Cantona (Reynolds)

Class 2 Minor Puppy Dog

1st Fernagair Starlight (Hanlon & Clark)

2nd Hazgayes Alfie Moon with Jondot (Jones)

Class 3 Puppy Dog

1st Elleonia On The Level (Seward)

2nd Kutani Rogue Trader (Cain)

3rd Timazinti Motoro (Scarll)

4th Absosengkye Alascotia by Corrolls (Hazlehurst)

5th Kenworth Kausin’ Kaos for December Moon (Skerratt)

Class 4 Junior Dog

1st Zentarr Eminem at Kerlin (Anderson)

2nd Kutani Sunrise over Cossy (Jennings)

3rd Alucard Toadflax Gnome (Murray-Watson)

Class 5 Maiden Dog

1st Kutani Rogue Trader

2nd Zentarr Eminem at Kerlin

Class 6 Novice Dog

1st Kutani Rogue Trader

Class 7 Graduate Dog

1st Timazinti Rhombo (Scarll)

2nd Meranne Love On The Rocks (Casling)

Class 8 Post Graduate Dog

1st Sinyul Latin Lover at Corrolls (Hazlehurst)

2nd Vaderlands Glory Alle-Luya (Holland)

3rd Zharovon Zhiskan with Shignia (O’Kane)

4th Kaytay Pied Piper (Surtees)

5th Zanamop Rags To Ritches at Zaylon (Kemp)

Class 9 Limit Dog

1st Chtaura New Dimension (Waterhouse)

2nd Nickanda Otello (Crummey)

3rd  Fengolas Simply WKD  (Baxter)

4th Zanamop Tiger-in-the Tank (Watts-Cately)

5th Kutani Firefighter Jw Sh Cm (O’kane)

Class 10 Open Dog

1st Jalus Dan Dare (Luscott)

2nd Truern Pole Position (Sumner)

3rd Ch Kutani Reckless (Cain)

4th Now and Forever Deelayne (Lewis)

5th Chtaura Rock DJ Jw (Waterhouse)

Dog CC: Jalus Dan Dare

Res Dog CC: Elleonia On The Level

Best Puppy Dog: Elleonia On The Level

Class 11 Veteran Bitch

1st Chethang Georgette (Reynolds)

2nd Ch Deelayne Forever Diamond (Lawson)

3rd Mashika Kikuli (Holloway)

4th Absosengkye Tanith (Ogden)

5th Emlin Wannabe A Star (Gamblin)

Class 12 Minor Puppy Bitch

1st Kenworth Play Misty for Truern (Sumner)

2nd Hazgaye Simply Sioux (Gay)

3rd Exephials The Love Spell (Cassidy)

4th Meranne Love Actually (Casling)

5th Zaylon Dream Believer (Kemp)

Class 13 Puppy Bitch

1st Cheolview I’m Special for Lynruce (Watson)

2nd Deelayne As You Like It at Hopeinn (Horne)

3rd Angadema Ask For Me (McNally)

4th Nedlik Zanadoo (Gamblin)

5th Timazinti Chela (Scarll)

Class 14 Junior Bitch

1st Dimara Miss Tical (Phillips)

2nd Zentarr Matilda at Corrolls (Hazlehurst)

3rd Kaytay Coco Chanel (Surtees)

4th Hazgaye Cascade (Gay)

5th  Alucard Candytuft Fairy (Murray-Watson)

Class 15 Maiden Bitch

1st Deelayne As You Like It at Hopeinn

2nd Shardlow Funky Fairy (Paradise)

3rd Absosengkye Only You (Ogden) 

Class 16 Novice Bitch

1st Kaytay Coco Chanel

2nd Hazgaye Cascade

3rd Shardlow Funky Fairy

4th Cossy’s Peppermint Cream for Jodak (House)

Class 17 Graduate Bitch

1st Chtaura All U Need Is Luv (Waterhouse)

2nd Zaylon Savanna Dawn at Lhabox (Whyte)

Class 18 Post Graduate Bitch

1st Becgame Cover Girl Jw (Grey)

2nd Deelayne Indlgence (Lewis)

3rd Zaylon Savanna Dawn at Lhabox

4th Absosengkye  Gha Bbi (Ogden)

5th Bridinelli Blowing Bubbles (Reynolds)

Class 19 Limit Bitch

1st Patarch Prim and Proper at Corrolls (Hazlehurst)

2nd Jalus Dizzy Lizzy (Luscott)

3rd Chethang Emily Jane Jw (Chalmers)

4th Cheolview Prime Possession (Blake)

5th Hazgaye Fascination at Ladakhpass Jw (Howe)

Class 20 Open Bitch

1st Ir Ch Little Grace (Mills)

2nd Vaderlands Fannin The Flame over Deelayne (Lewis)

3rd Dimara Storyteller (Phillips)

4th Ch Showa Saffron (Surtees)

5th Truern Hot Off The Press (Sumner)

Bitch CC: IR Ch Little Grace 

Res Bitch CC: Cheolview I’m Special for Lynruce

Best Puppy Bitch: Cheolview I’m Special for Lynruce

Best in Show: IR Ch Little Grace

Res Best in Show: Jalus Dan Dare

Best Opposite Sex: Jalus Dan Dare

Best in Puppy Show: Cheolview I’m Special for Lynruce

Best Minor Puppy in Show: Fernagair Starlight

Best Veteran in Show: Chethang Georgette

Menu