Saturday 28th August 2010 – Championship Show

Lhasa Apso Club of Scotland

LACOS Show Results

Judge

Mr J Scarll (Timazinti)

Class 1 Veteran Dog

1st Ch & Am Ch Chtaura Dream Machine (Waterhouse)

Class 2 Minor Puppy Dog

1st Linconor Sagittarius (Offen)

Class 3 Puppy Dog

1st Larool Brandy Snap for Kenida (Watts)

2nd Nemmi Inimitable (Hardman)

3rd Americaz Gucci (Logan)

4th Linconor Sagittarius

Class 4 Junior Dog

1st Luekiki Diemos to Spyanki (McCosh & Logan)

2nd Belazeith Our Fella with Jondot (Jones)

 

Class 5 Maiden Dog

1st Linconor Sagittarius

Class 6 Novice Dog

1st Larool Brandy Snap for Kenida

Class 7 Graduate Dog

1st Soda Farl (Walker)

2nd Gold Drummer Boy (Taylor & Greenwood)

3rd  Brother Loui Loui (McPherson & Campbell)

Class 8 Post Graduate Dog

1st Angadema Are You Ready (McNally)

2nd Deelayne Dizee Rascal (Lewis)

3rd Lynruce Black Pepper (Watson)

4th Linconor Baccarat (Offen)

5th Daverry Calypso (Taylor & Greenwood)

Class 9 Limit Dog

1st Jalus Krystiano Jw (Luscott)

2nd Lynruce MacKenzie Jw Shcm (Watson)

3rd Chethang Nikodemus Jw (Chalmers)

4th Perjena Ice & Fire (Povey)

5th Hopeinn’s Take That at Chanceinn (Horne)

Class 10 Open Dog

1st Terendak’s Record Signing (Dickson, Taylor & Ventura-Moore)

2nd Ch Deelayne Zaar Too Busy (Lewis)

3rd Vaderlands Feel The Force (Holland)

4th Perjena Ice & Fire

5th Belazieth Party Piece for Linconor (Offen & Collins)

Dog CC: Terendak’s Record Signing

Res Dog CC: Ch Jalus Krystiano Jw

Best Puppy Dog: Larool Brandy Snap for Kenida

Class 11 Veteran Bitch

1st Kaytay Coco Chanel (Surtees)

Class 12 Minor Puppy Bitch

1st Cheolview Faithful (Blake)

2nd Twobytu’s Take Two Terendak (Dickinson, Taylor & Ventura-Moore)

3rd Princess Loobeloo (Anderson)

4th Whoopie Go Lucky (Anderson)

5th Outtheweir Santamaria (Martin)

Class 13 Puppy Bitch

1st Larool Brandy Cream with Marnbri (Nutley & Agnew)

2nd Deelayne’s Treacle Moon over Jalus (Luscott)

3rd Nemmi Irresistible to Zaylon (Kemp)

4th Larool Cherry Brandy (Roberts)

5th Showa Golden Symphony (Taylor & Greenwood)

Class 14 Junior Bitch

1st Nemmi Another Diamond by Deelayne (Lewis)

2nd Chtaura Honey Come Back (Waterhouse)

3rd Kenine Sunburst (Seal)

4th Terendak’s Suzzie Una (Dickinson, Taylor & Ventura-Moore)

5th Rossgilde Tis A Key To Dream of Cherkhan (McKinnon)

Class 15 Maiden Bitch

1st Giogan Summer Breeze (Keill)

Class 16 Novice Bitch

1st Larool Cherry Brandy

2nd Cheolview Faithful

3rd Giogan Summer Breeze

4th Showa Golden Symphony

Class 17 Graduate Bitch

1st Rictovia Killer Queen at Chethang (Chalmers) 

2nd Chtaura Then I Kissed Her (Waterhouse)

3rd Kaytay Mistique (Surtees)

4th Rossgilde Tis A Key To Dream at Cherkhan

5th Rangimaria Raspberry Blis (Ferrier)

Class 18 Post Graduate Bitch

1st Giogan Miss Molly at Rangimaria (Ferrier)

Class 19 Limit Bitch

1st Deelayne Illustrious (Lewis)

2nd Angadema Ask For Me (McNally)

3rd Kenworth Eskimo Kiss for Spyanki (McCosh & Logan)

4th Chanceinn’s Wizza Dora Jw (Horne)

Class 20 Open Bitch

1st Chtaura She Will Be Loved (Waterhouse)

2nd Jalus High Class at Khinjan (Hattrell)

3rd Vaderlands Electra-Fy (Holland)

4th Ch Cheolview I’m Special for Lynruce SHcm (Watson)

5th Rossgilde Thyme To Dream (Surtees)

Bitch CC: Chtaura She Will Be Loved

Res Bitch CC: Jalus High Class at Khinjan

Best Puppy Bitch: Nemmi Another Diamond by Deelane

Best in Show: Terendak Record Signing

Res Best in Show: Chtaura She Will Be Loved

Best Opposite Sex: Chtaura She Will Be Loved

Best Puppy in Show: Larool Brandy Snap for Kenida

Best Veteran: Ch & Am Ch Chtaura Dream Machine

Menu