Saturday 28th May 2006

Lhasa Apso Club of Scotland

LACOS Show Results

Judge

Mr Bryn W Cadogan (Dogan)

Class 1 Veteran Dog or Bitch

1st Ch Hazgaye Red Alert (Gay)

Class 2 Minor Puppy Dog

1st Zanamop Eye Of The Tiger (Brown)

2nd Zanamop Tumble Time Tiger for Zaylon (Kemp)

Class 3 Puppy Dog

No Entries

Class 4 Junior Dog

1st Ballito’s Ambrose with Angadema (McNally)

2nd Patarch Night In White Satin (Barthorpe)

3rd Sunaami Indiana (MacFarlane)

Class 5 Yearling Dog

1st Larool Doublet (Wright)

2nd Ballito’s Ambrose with Angadema

3rd Truern Match Point (Sumner)

4th Showa Bobby Dazzla for Kaytay Jw (Surtees)

Class 6 Novice Dog

No Entries

Class 7  Post Graduate Dog

1st Lynruce Prime Suspect (Watson)

2nd Gilderdale Rumour Has It (Hamilton)

3rd Hazgayes Alfie Moon with Jondot (Jones)

4th Rossgilde Intermezzo at Zaylon (Kemp)

Class 8 Limit Dog

1st Timazinti Motoro Jw (Scarll)

2nd Rishlyn Moonstruck at Pawprints Jw (Springett)

3rd Larool Doublet

4th Zanamop Rags To Ritches at Zaylon SHcm (Kemp)

Class 9 Open Dog

1st Am Ch Hylan Shortru Brandy for Kenida (Watts)

2nd Hazegaye’s the Clansman with Jondot (Jones)

Best Dog: Ch Hazgaye Red Alert

Res Best Dog: Am Ch Hylan Shortru Brandy for Kenida

Best Puppy Dog: Zanamop Eye Of The Tiger

Class 10 Minor Puppy Bitch

1st Truern Sister Act (Sumner)

2nd Truern Raggedyannie at Cheolview (Blake)

3rd Timazinti Molly (Scarll)

4th Campsie Magic Moments (McLellan & Finnie)

Class 11 Puppy Bitch

1st Hazgaye Solitaire (Gay)

2nd Rossgilde Thyme To Dream at Kaytay (Surtees)

3rd Sunaami Thymeless Moment (MacFarlane)

Class 12 Junior Bitch

1st Gilderdale Miss Waggit (Hamilton)

2nd Rincen Precious (Kostiw)

3rd Giogan Miss Molly (Ferrier)

Class 13 Yearling Bitch

1st Rincen Precious

2nd Giogan Miss Molly

3rd Teah Mharia of Michella (Hughes)

Class 14 Novice Bitch

1st Rossgilde Thyme To Dream at Kaytay

2nd Sunaami Shoshone (MacFarlane)

Class 15 Post Graduate Bitch

1st Angadema Ask For Me (McNally)

2nd Cheolview Moment In Thyme at Sunaami (MacFarlane)

Class 16 Limit Bitch

1st Cheolview I’m Special for Lynruce SHcm (Watson)

2nd Kaytay Coco Chanel (Surtees)

Class 17 Open Bitch

Absent

Best Bitch: Cheolview I’m Special for Lynruce Shcm

Res Best Bitch: Kaytay Coco Chanel

Best Puppy Bitch: Hazgaye Solitaire

Best in Show: Ch Hazgaye Red Alert Jw

Res Best in Show: Cheolview I’m Special for Lynruce SHcm

Best Opposite Sex: Cheolview I’m Special for Lynruce SHcm

Best in Puppy Show: Hazgaye Solitaire

Class 18 Duncan MacLaughlan Memorial Stakes.

1st Giogan Miss Molly

2nd Teah Mharia of Mitchella

Class 19 Best Dog or Bitch in Pet Trim

1st Belazieth’s Travellin Man with Jondot (Jones)

2nd Sunaami Sioux (MacFarlane)

Menu