Sunday 17th May 1998

Lhasa Apso Club of Scotland

LACOS Show Results

Judge

Mrs B Banbury (Flocktons)

Class 1 Veteran Dog or Bitch

1st Ch Saxonsprings Lineka (Blythe)

2nd Ch Lynruce Beau Jangles at Kerlin (Anderson)

Class 2 Minor Puppy Dog

1st Truern Master Blend (Sumner)

2nd Saxonsprings Aquavitae at Corella (Armstrong)

3rd Kenworth Sam-sung at Kenida (Watts)

4th Kenex Legend (Minford)

Class 3 Puppy Dog

1st Chtaura Hit The Perfect Beat (Waterhouse)

2nd Kenex Legend

 

Class 4 Junior Dog

1st Truern The Gazateer (Holt)

2nd Terendak Crisp + Dry (Dickinson & Ventura)

3rd Lynruce Playboy (Watson)

Class 5 Special Yearling Dog

1st Truern The Gazateer

2nd Terendak Crisp + Dry

3rd Arthur Pride of Motherwell (Stevenson)

Class 6 Novice Dog

1st Truern The Gazateer

Class 7 Post Graduate Dog

1st Truern The Gazateer

2nd Polielin Puddle Jumper (Robinson)

3rd Saxonsprings Black Tornado at Sibirskie (MacLaughlan)

Class 8 Limit Dog

1st Lynruce Command Performance at Kerlin (Anderson)

2nd Marbledale Devil Of A Storm (O’doherty)

3rd Chethang Ferdinand (Bax)

4th Emlin Vayu Tu at Twobytu (Hamilton)

Class 9 Open Dog

1st Ch Saxonsprings Tradition (Blythe)

2nd Truern Press Release (Sumner)

3rd Chtaura Licence To Thrill (Waterhouse)

4th Kenworth A Million at Terendak (Dickinson & Ventura)

Best Dog: Ch Saxonsprings Tradition

Res Best Dog: Ch Saxonsprings Lineka

Class 10 Minor Puppy Bitch

1st Kenworth Naughty But Nice (O’doherty)

2nd Truern Pina Colada (Holt)

3rd Truern Serenissima (Sumner)

4th Marrclova Craigenash (Brown)

Class 11 Puppy Bitch

1st Kenworth Lawdy Miss Clawdy (Marsh)

2nd Chtaura Fascinating Rythm for Lynruce (Watson)

3rd Chtaura Sweet Surrender (Waterhouse)

4th Wyndpoint Back to the Future for Jardine (Bromley)

Class 12 Junior Bitch

1st Gregval Madam Resides at Beauroi (Gilfoyle & Preston)

2nd Ain’t Misbehaving at Lynruce (Watson)

3rd Gregval Virtual Reality (Brown)

4th Sibirskie Golden Spirit (MacLaughlan)

Class 13 Special Yearling Bitch

1st Sibirskie Golden Spirit

Class 14 Novice Bitch

1st Absent

Class 15 Post Graduate Bitch

1st Jardine Just Tickled Pink (Bromley)

2nd Milverns Gypsy Dancer (Clayton)

3rd Marrclova Sylvondaley (Brown)

Class 16 Limit Bitch

1st Kerlin Frivolous Affair (Anderson)

Class 17 Open Bitch

1st Kenworth Miss Cin-a-mon at Kenida (Watts)

2nd Chethang Emogene at Ballito (Pointon)

3rd Chtaura Follow That Dream (Waterhouse)

Best Bitch: Kenworth Miss Cin-a-mon at Kenida

Res. Best Bitch: Chethang Emogene at Ballito

Best in Show: Ch Saxonsprings Tradition

Best Opposite Sex: Kenworth Miss Cin-a-mon at Kenida

Best in Puppy Show: Kenworth Lawdy Miss Clawdy

Best in Veteran in Show: Ch Saxonsprings Lineka

Class 18 Duncan MacLaughlan Memorial Open Stakes

1st Kenex Legend

2nd Kerlin Frivolous Affair

3rd Milverns Gypsy Dancer

4th Arthur Pride of Motherwell

Class 19 Best Dog or Bitch in Pet Trim

Absent

Menu