Sunday 19th May 2019 – Championship Show

Lhasa Apso Club of Scotland

LACOS Show Results

Judge

Miss J House (Jodak)

Class 1 Minor Puppy Dog

1st Remrah High Flyer at Culverapso (Culverhouse & Roberts)

2nd Terendak Artful Dodger (Phillips)

3rd Spyanki Heaven Knows (Logan)

Class 2 Puppy Dog

1st Shenedene Secret Agent (Hall)

2nd Elleonia Made For Me among Absosengkye (Ogden)

3rd Toynbee’s Knick Knack (Thomson)

Class 3 Junior Dog

1st Shenedene Gossip Joker for Calasca (Malthouse)

2nd Cheolview Horrid Henry (Ritchie)

3rd Sifrason Irn Bru at Moyard (Cunningham)

4th Kelankins By Design at Billkenstar (Taylor)

5th Klanhallion Magic Mickey at Halloxwishes (Cox)

Class 4 Yearling Dog

1st Belazieth Sundance Kid with Alamiks (Barnett & Carter)

2nd Dimara Cool Runnings (Phillips)

3rd Kelankins By Design at Billkenstar

4th Klanhallion Magic Mickey at Halloxwishes

Class 5 Novice Dog

1st Spyanki Heaven Knows

2nd Cheolview Horrid Henry

3rd Toynbee’s Knick Knack

Class 6 Graduate Dog

1st  Zaylon Luke Skywalker (Kemp)

Class 7 Post Graduate Dog

1st Timazinti’s Mishka at Frenchlands (Schuckardt)

2nd Mitchella Midnight Mover (Hughes)

3rd Hopeinn’s Over The Limit with Farrenmills (Caswell)

Class 8 Limit Dog

1st Dimara To Be Shure of Aintshe (Maxwell & Chalmers)

2nd Marbledale Jenson Button (Haigh)

3rd Spyanki Oh Happy Day Jw shCM shEX (Logan)

4th Timazinti’s Peppermint at Frenchlands Jw shCM (Schuckardt)

Class 9 Open Dog

1st Ch Dimara Soulboy (Phillips)

2nd Ch & Ir Ch Marbledale Perfection shCM (Roberts)

3rd Chamando Smooth Operator (Allsop)

4th Ir Ch, CIB Ch Timazinti Khyi of Dreams at Ponpori AN Ch 16, CJW 15, CW 16,17 Ir Jun Ch. (McNally & Walker)

Class 10 Veteran Dog

1st Luekiki Diemos to Spayanki Jw, shCM, Vw (Logan)

Dog CC: Dimara To Be Shure of Aintshe

Res Dog CC: Belazeith Sundance Kid with Alamiks

Best Puppy Dog: Shenedene Secret Agent

Class 11 Minor Puppy Bitch

1st Zizi You Should Coco Chanceinn (Horne)

2nd Spyanki Exclusive Kisses (Logan)

3rd Muirfauld Amazing Lace (Hinshelwood)

4th Cheolview Beatrice (Ritchie)

Class 12 Puppy Bitch

1st Elleonia What About Me (Seward & Hazlehurst)

2nd Shenedene Guilty Secret at Ellandans (Haigh)

3rd Marbledale Absolute Mint CJW 19 (Roberts)

4th Lhasenna Lhamo (Seal)

5th Lhasadell Carbon Copy (McWilliams)

Class 13 Junior Bitch

1st Khinjan Bellisima (Hattrell)

2nd Aintshe Ona (Maxwell & Chalmers)

3rd Spyanki Energetic Kisses (Logan)

4th Peanuts Bundle Of Fluff (Gardner)

Class 14 Yearling Bitch

1st Marbledale Kiss The Stars (McCracken)

2nd Peanuts Bundle Of Fluff

3rd Poppys Candy Floss (McCreedy)

Class 15 Novice Bitch

1st Aintshe Ona

2nd Zizi You Should Coco Chanceinn

3rd Spyanki Exclusive Kisses

Class 16 Graduate Bitch

1st Americaz Bzanba Btansig via Lhasenna (Seal)

Class 17 Post Graduate Bitch

1st Elleonia Meant To Be With Corroll (Hazlehurst)

2nd Lippylou’s Doolally with Chanceinn (Horne)

3rd Cossy’s Esmee with Aintshe (Maxwell & Chalmers)

4th Wonder Woman Astarte Gold with Muirfauld (Hinshelwood)

5th Cheolview Rosealea (Ritchie)

Class 18 Limit Bitch

1st Lhasenna Jomo (Seal)

2nd Toynbee Miss Clementine Jw shCM (Thomson)

3rd Chtaura Cross  My Heart for Mitchella (Hughes)

4th Treetar’s Gracie’s Dream (Stewart)

5th Amdo’s One And Only Farrenmills Jw (Caswell)

Class 19 Open Bitch

1st Ch Damjoz Moon Lady at Claelamir Jw (Blake)

2nd Ir Ch Marbledale Mamba Jw Ir Jnr Ch (Roberts)

3rd Chtaura Cross my Heart for Mitchella

Class 20 Veteran Bitch

1st Jackantoes Joy among Tibwood (Abercrombie)

Bitch CC: Ch Damjoz Moon Lady at Claelamir Jw

Res Bitch CC: Khinjan Bellisima  

Best Puppy Bitch: Elleonia What About Me

Best in Show: Ch Damjoz Moon Lady at Claelamir Jw

Res Best in Show: Dimara To Be Shure of Aintshe

Best Opposite Sex: Dimara To Be Shure of Aintshe

Best Puppy in Show: Shenedene Secret Agent 

Best Veteran: Luekiki Diemos to Spyanki Jw, shCM, Vw

Menu