Sunday 30th August 2009 – Championship Show

Lhasa Apso Club of Scotland

LACOS Show Results

Judge

Mr Albert Wight (Sharval)

Class 1 Veteran Dog

1st Ch & Am Ch Chtaura Dream Machine (Waterhouse)

Class 2 Minor Puppy Dog

1st Exephials Smokin Gun (Cassidy)

2nd Jalus Kriss Kross (Luscott)

3rd Kaytay Magical Wizard (Surtees)

4th Brother Loui Loui (McPherson)

5th Chinzaes The One and Only (Seal)

Class 3 Puppy Dog

1st Rictovia’s Ameriken Boy at Dimara (Phillips)

2nd Shardlow Two Smoken Barrels (Paradise)

3rd Terendak Black Tie Optional (Dickinson, Taylor & Ventura-Moore)

4th Petwalk Jimmy Choo (Reece)

Class 4 Junior Dog

1st Shenedene R U Lookin At Me (Hall)

2nd Cossy’s Chocolate Chip at Jardene Jw (Bromley)

3rd Nightwatchman By Kutani (Cain)

4th Gold Drummer Boy (Taylor & Greenwood)

5th Daverry Calypso (Taylor & Greenwood)

Class 5 Maiden Dog

1st Nightwatchman by Kutani

2nd Kaytay Magical Wizard

Class 6 Novice Dog

1st Nightwatchman by Kutani

2nd Shardlow Two Smokin Barrels

3rd Gold Drummer Boy

4th Daverry Calypso

5th Kaytay Magical Wizard

Class 7 Graduate Dog

1st Shenedene R U Lookin At Me

2nd Nightwatchman by Kutani

3rd Chtaura Rebel Rock (Waterhouse)

4th Timazinti Motelo with Mitchella (Hughes)

Class 8 Post Graduate Dog

1st Hopeinn’s Take That by Chanceinn (Horne)

2nd Terendak’s Record Signing (Dickinson, Taylor & Ventura-Moore)

3rd Lynruce MacKenzie Jw SHcm (Watson)

4th Shardlow Ruby Walsh with Wolferlow (Scott)

5th Michaedo He Will Rock You (McFarlane)

Class 9 Limit Dog

1st Vaderlands Feel The Force (Holland)

2nd Terendak’s Record Signing

3rd Kutani Secret Agent (Cain)

4th Perjena Ice & Fire (Povey)

5th Shardlow Pilot Of The Future Jw SHcm (Paradise)

Class 10 Open Dog

1st Ch Damjoz First Edition Jw (Norris)

2nd Ch Jalus Galileo Jw (Luscott)

3rd Ch Timazinti Motoro Jw (Scarll)

4th Khalili Bollinger (Sutherland-Bolton)

5th Deelayne Zaar Too Busy (Lewis)

Dog CC: Ch Damjoz First Edition Jw

Res Dog CC: Ch Jalus Galileo Jw

Best Puppy Dog: Rictovia’s Ameriken Boy at Dimara

Class 11 Veteran Bitch

No Entries

Class 12 Minor Puppy Bitch

1st Jalus Jazzalicious at Khinjan (Hattrell)

2nd Kaytay Mistique (Surtees)

3rd Lippylou’s Drama Queen (Branch-Peard)

4th Terendak’s Educating Rita (Dickinson, Taylor & Ventura-Moore)

5th Jalus Klaretta at Mankell (McClure)

Class 13 Puppy Bitch

1st Chanceinn’s Wizza Dora (Horne)

2nd Sealaw Been Dreaming Again at Shenedene (Hall)

3rd Exephials Over The Rainbow at Ballito (Pointon)

4th Showa Roxana at Dardanelles (Yaxley)

5th Nemmi Quintessential (Kemp)

Class 14 Junior Bitch

1st Kenworth Enigma (Marsh)

2nd Timazinti’s Hope and Dreams (Scarll)

3rd Dimara Babybelle (Phillips)

4th Hazgaye Lexianne (Gay)

5th Hopeinn Some Like It Hot (Horne)

Class 15 Maiden Bitch

1st Chanceinn’s Wizza Dora 

2nd Sealaw Been Dreaming Again at Shenedene 

3rd Kaytay Mistique

4th Lippylou’s Drama Queen

5th Dardanelles Spring Beauty (Yaxley)

Class 16 Novice Bitch

1st Sealaw Been Dreaming Again at Shenedene

2nd Kaytay Mistique

3rd Hopeinn Some Like It Hot

4th Timazinti’s Harlequin (Povey)

5th Rangimaria Raspberry Blis (Ferrier)

Class 17 Graduate Bitch

1st Truern Total Eclipse (Sumner) 

2nd Deelayne Illustrious (Lewis)

3rd Kenworth Enigma

4th Showa Silhouette with Kaytay (Surtees)

5th Kenworth Eskimo Kiss for Spyanki (McCosh & Logan)

Class 18 Post Graduate Bitch

1st Dimara Agony Aunt (Phillips)

2nd Gilderdale Miss Waggit (Hamilton)

3rd Giogan Miss Molly at Rangimaria (Ferrier)

4th Timazinti’s Harlequin

Class 19 Limit Bitch

1st Lynruce The Black Pearl (Watson)

2nd Jalus High Class at Khinjan (Hattrell)

3rd Truern Sister Act (Sumner)

4th Exephials Smoken Mirrors (Cassidy)

5th Hayana Miss Georgia (McCarthy)

Class 20 Open Bitch

1st Polielins Whitney with Tantra Jw (Anderson)

2nd Lisimo April Love (Wiehe)

3rd Ch Cheolview I’m Special for Lynruce SHcm (Watson)

4th Vaderlands Electra-Fy (Holland)

5th Kutani Sunkissed (Cain)

Bitch CC: Polielins Whitney with Tantra Jw

Res Bitch CC: Ch Cheolview I’m Special for Lynruce SHcm 

Best Puppy Bitch: Chanceinn’s Wizza Dora

Best in Show: Ch Danjoz First Edition Jw

Res Best in Show: Polielins Whitney with Tantra Jw

Best Opposite Sex: Polielins Whitney with Tantra Jw

Best in Puppy Show: Chanceinn’s Wizza Dora

Best Veteran: Ch & Am Ch Chtaura Dream Machine

Best Minor Puppy: Jalus Jazzalicious at Khinjan

Menu